Regjeringen foreslår at det skal bli forbudt å markedsføre usunn mat til barn og unge. Forslag er nå på høring med frist for uttalelse til 22. november 2024.
Dersom forskriften vedtas, vil det ikke lenger være tillatt å markedsføre en rekke matvarer til barn og unge under 18 år. Forskriften vil inneholde en liste over varer som er omfattet. Listen vil inkludere bl.a. alle sjokolade- og sukkervarer, kjeks og kaker, is, energidrikker og brus. Ulike fast food-produkter vil også omfattes etter en vurdering av produktets næringsinnhold.
Markedsføringsforbudet innebærer at de aktuelle varene ikke kan markedsføres mot barn. Flere typiske markedsføringssituasjoner er nevnt i forskriften. Disse omfatter kinoreklamer på alle filmer rettet mot barn under 13 år og som starter før kl. 18.30, alle former for konkurranse med aldersgrense under 18 år, utdeling av smaks- og vareprøver og spesialutstillinger som ved bruk av f.eks. figurer, språk og farger «kan appellere til barn». Også andre markedsføringssituasjoner vil kunne være omfattet etter en vurdering av hvordan markedsføringen retter seg mot barn.
Forbudet vil ikke kunne unngås ved at det i markedsføringen oppfordres til at voksne kjøper varene.
Som konsekvens av forbudet vil det bl.a. ikke vil være tillatt å dele ut smaksprøver på de aktuelle varene på f.eks. idrettsarrangementer for barn, og sponsing av arrangementer for barn vil ikke være tillatt utover å vise frem sponsorens navn og logo. Det er også verdt å merke seg at forbudet også knytter seg mot emballasjen og innpakningen av varen. Emballasjen skal ikke inneholder «lokkeeffekter» som oppfordrer barn til å kjøpe varen.
Forskriften vil også inneholde et forbud som knytter seg til hvor de aktuelle varene kan plasseres på et utsalgssted. Usunne varer skal ikke plasseres i tilknytning til produkter og tjenester som appellerer til barn og unge, slik som leker, barnebøker og spill. I praksis innebærer dette at salg av usunne matvarer i lekebutikker blir forbudt. Ulike butikker som ikke bare eller primært retter seg mot barn og unge, vil også måtte tenke nøye gjennom hvor varer omfattet av forskriften passeres i lokalet slik at de usunne varene ikke plasseres i «barneavdelingen» i lokalet.
Forskriften skal følges opp av Helsedirektoratet. Overtredelse av forskriften skal kunne straffes med gebyr på inntil 4 % av virksomhetens årsomsetning eller 50 ganger Folketrygdens grunnbeløp (p.t. ca. kr 6,2 millioner).
Forslaget fremmes etter oppfordring fra Stortinget, og følger opp anbefalinger fra Verdens helseorganisasjon. Formålet med forbudet er å redusere inntaket av usunn mat og på den måten redusere risikoen for kostholdsrelaterte sykdommer. I høringsnotatet kommer det frem at markedsføring av usunne matvarer bare er ett av mange elementer som styrer barn og unges kosthold, og at de tiltenkte virkningene av forbudet derfor er usikre.
Likevel er forbudene tydelige og vil legge strenge begrensninger både på produsentene og utsalgsstedene. Produsenter av og utsalgssteder som selger varer som nevnt i forskriften gjør derfor klokt i å sette seg inn i forslaget.
Tonje Nesheim
tn@forsberglaw.no